
Ilustrační foto FOTO: FORUM 24, Wikimedia Commons: MBisanz / CC BY-SA 3.0, Dinkun Chen / CC BY-SA 4.0, freestocks.org / CC0 1.0, Javeria h / CC BY 4.0, 些細な日常 / CC BY-SA 4.0
FOTO: FORUM 24, Wikimedia Commons: MBisanz / CC BY-SA 3.0, Dinkun Chen / CC BY-SA 4.0, freestocks.org / CC0 1.0, Javeria h / CC BY 4.0, 些細な日常 / CC BY-SA 4.0

Po vzoru protitrumpovských protestů v jiných evropských zemích se v březnu i Češi prostřednictvím facebookové skupiny připojili k bojkotu amerických výrobků. Těm, které deník FORUM 24 oslovil, vesměs vadí hlavně zahraniční politika současné americké administrativy. Shodují se v tom, že v rámci bojkotu je nejjednodušší omezit návštěvy fastfoodových řetězců.
V čerstvé anketě ve skupině, v níž hlasovalo odhadem 600 až 1200 unikátních uživatelů (každý měl neomezené množství hlasů), obsadila mezi bezmála stovkou bojkotovaných výrobků první příčku Coca-Cola, která měla k úternímu poledni 332 hlasů.
Existují ovšem také produkty, kterých se Češi vzdát nehodlají, nebo nemůžou. „Samozřejmě nepřestanu používat Google a Facebook. Je zoufalé, že Evropa nemá vlastní sociální síť, to mi v téhle situaci připadá jako největší kámen úrazu,“ říká Veronika Šílová.
Stejně je na tom Jiří Živný, pro kterého jsou internet a sociální sítě zdrojem informací. „Myslím, že dokážu kriticky uvažovat a informace filtrovat. Jsou důležité pro pochopení postojů různých skupin lidí,“ vysvětluje. Považuje se za liberálního demokrata, kterého vytočilo chování současné americké administrativy. Bojkotem výrobků z USA chce podle svých slov podpořit ekonomiku Evropské unie.
Bronislava Tomka prý naštvalo, že prezident Donald Trump a viceprezident J. D. Vance narušují „doposud skvělé vztahy s tradičními spojenci USA“. Tvrdí, že americké výrobky si nekupuje už dlouho, komplikovanější je to ale s internetovými službami a sociálními sítěmi. Kromě výše zmíněných uvádí server YouTube.
iPhone synovi nevezme
Jan Novak je v kritice Trumpovy administrativy konkrétnější a také příkřejší. „Vnímám, že tohle je nástup fašismu 2.0, který opět nikdo nerozeznává jako v 30. letech minulého století. A tento bojkot je součást boje proti němu.“ Bez amerických výrobků se obejde – s výjimkou streamovací služby Netflix. „Přijde mi, že je kritický k Trumpovi a spol. Vychází tam dost dokumentárních věcí se zdravým pohledem na situaci.“
Veronika Šílová se Netflixu nezbaví hlavně kvůli dětem, které se na něj dívají. Navíc tím, že se ve volbách stavěl na stranu Trumpovy konkurentky, má prý k němu smířlivější postoj. Stejně tak synovi nevezme iPhone. „Z vlastní kasičky dal za něj dost peněz… Ale doporučím mu, ať příště zvolí jinou značku. Snažil se zbytek rodiny přesvědčit, ať si iPhone pořídíme taky, protože má skvělý foťák, ale to se určitě nestane.“
U streamovacích služeb Netflix a Max podle svých slov zůstane i Karolína Procházková. Zatím si prý nedokáže odpustit ani sociální sítě Facebook a X a aplikaci WhatsApp. „Mám tam bublinu, která se mnou na Bluesky nepůjde,“ vysvětluje. „Ale medovýho Jacka (whiskey Jack Daniel’s Honey – pozn. red.) oželím, stejně jako Ariel a Jar nebo kečup Heinz. I bez mekáče se dá žít. Jo, a taky volím Bolt místo Uberu!“
Věří, že se Američané vzpamatují
Jiří Fikar se rozhodl Netflix odhlásil. Změny, k němž v USA došlo po Trumpově nástupu k moci, nese podle svých slov velmi těžce. „Žil jsem tam sedm let a je to pro mě nejlepší země na světě. Vadí mi odklon od západních hodnot a sbližování se s něčím takovým, jako je Putin a Rusko, vydírání Ukrajiny, která se jen brání, řeči o zabírání Grónska nebo Kanady. To je něco neskutečného. Cla mi úplně nevadí, protože to jim nevydrží dlouho. Je utopie, že Američani začnou pracovat v továrnách nebo dělat podřadné práce,“ tvrdí.
V rámci bojkotu amerických výrobků nahradil kolu kofolou a hamburgery párkem v rohlíku. „Bez čeho se nedokážu obejít, je nářadí od Milwaukee, které potřebuju k svému řemeslu, ale to nekupuju každý den. Budu doufat, že ve Spojených státech půjdou ceny nahoru a lidi si uvědomí, jak skvěle se tam doteď měli, a nebudou volit populisty a lháře a všechno se zase vrátí do normálu.“
Také Veronika Šílová věří, že se Američané po zkušenostech se současnou vládou proberou. „Trump a jeho mecenáš Musk pohřbívají legendární americkou demokracii a svobodu projevu. Naštěstí to Musk ovlivní jen na síti, demonstranty neodradí. Jsem vděčná za každou Teslu, které se lidi zbaví, a mám radost, když nějaká shoří.“